Košík je prázdný
Kategorie zboží
Zákaznická linka

Odborník radí: Správná výživa psů

Naučte se, jak správně krmit Vašeho psa

Pokud tuto situaci zvážíme pak "kus masa a něco k tomu" psovi rozhodně nestačí. V domácích podmínkách není jednoduché sestavit vyváženou a plnohodnotnou dávku tak, aby nic nescházelo a naopak ani nic nepřebývalo. V dnešní době je velmi oblíbené ‚barfování‘ – krmení psa syrovou stravou, ale i tohle má svá úskalí.

Z tohoto konstatování je jasné, že jednodušší je krmit psa kompletními granulemi. Firmy, které granule vyrábí se léta specializují a jejich vyváženost je garantována.

Bohužel platí, že není granule jako granule. V současnosti je český trh doslova zaplaven desítkami různě kvalitních značek. Všeobecně platí, že malá plemena a rostoucí štěňata jsou náročnější na příjem živočišné bílkoviny. Bohužel někteří výrobci nahrazují tuto bílkovinu masokostní moučkou, která je pro psy velmi těžko stravitelná a proto je potřeba si všímat složení u produktu.

Krmná dávka u štěňat velkých plemen by měla obsahovat zhruba 30% živočišné bílkoviny, u dospělých psů velkých plemen je to pouze 26%.

Staří psi by rozhodně touto bílkovinou neměli být překrmováni, měla by být zastoupena asi třiadvaceti procenty. Nadměrná dávka živočišné bílkoviny může vést ke sníženému využití vápníku.
Při výběru značky granulí je nutné si ověřit, zda se jedná o kompletní krmnou směs, nebo o doplňkové krmení, které je určeno jako příloha k masu a masovým konzervám.

Jak správně krmit psa, kukacka.cz

Granule se vyrábějí orientačně ve čtyřech kvalitativních třídách:

  • Kompletní výběrová krmiva v super prémiové kvalitě (Royal Canin, Eukanuba, Hill´s, Pro Plan, Platinus, Artemis…) patří ke světové špičce, rozlišují 4 velikostní rázy plemen (malé, střední, velké, obří plemeno) a 5 věkových skupin u psů (štěně, rostoucí pes, dospělý pes, senior, pes v zátěži).

    S těmito krmivy zajistíte svému psu dokonalou výživu v každé etapě jeho života, vyrábí se opravdu z masa a jiných prvotřídních surovin. Jsou to krmiva vakuově balená, takřka bez konzervantů a mají velmi vysokou stravitelnost.

  • Kompletní krmiva v prémiové kvalitě (Mera Dog, Eagle, Bewi Dog, Bosch, Nutram, Anka, Acana) poskytují speciální výrobky pro rostoucí psy velkých plemen, tzv. maxi junior = puppy large breed, dále pro březí a kojící feny a pro štěňata do 2 měsíců věku (mléka, kaše).

  • Ekonomická krmiva (krmiva v supermarketech) – „to, co pes sežere, to z něj i vyjde“. Doporučuji tento trh nepodporovat.

  • Doplňková krmiva se používají jako příloha k podávanému masu nebo masovým konzervám, jsou vyrobena na bázi rýže a zeleniny, doplněna vitamíny a minerály. Jako pamlsky jsou pro psy nejvhodnější různé sušené pochoutky (uši, šlachy, dršťky, vazovice, plíce, střívka…), které procvičí a pročistí zuby nebo jiné průmyslově vyráběné (suchary, bůvolí program, munchy program, měkké pochoutky), dále z domácích zdrojů dětské piškoty, tvrdý sýr.

Jak správně krmit psa, kukacka.cz

Pamlsky nelze v žádném případě nahradit kompletní krmnou dávku!

Při rozhodování o tom, jak budeme svého psa krmit, je nutné si uvědomit rozdíly ve zpracování trávicím traktem masa, konzerv a granulí. Maso a konzervy se v trávicím traktu zpracovávají zcela odlišně než granule.

Časté střídání různých způsobů krmení při dlouhodobém podávání může vyvolat trávící poruchy.
Adaptace trávicí soustavy na změnu krmné dávky trvá kolem 2 -3 týdnů. Znamená to, že pes by měl být krmen vyváženou monodietou a pokud, vyhovuje-li mu, neměnit.

Častý argument, že to psovi nebude chutnat, je lidský pohled než vlastní psí problém. Chuťové vjemy u psa jsou totiž mnohem omezenější než u člověka.

Iva Maříková
chovatelská stanice Chlupaté štěstí
www.chlupatestesti.cz